Automaatikasüsteemide rekonstrueerimine

Seadme automaatikasüsteemi ümberehitusele ehk rekonstrueerimisele tuleks mõelda juba siis, kui masina mehaanika osad on veel töökorras või lihtsalt taastatavad. Ümberehituse käigus saame seadet paremini kohandada teie ettevõttele paremini sobivaks. Vajadusel saame teha vajalikke täiustusi, või üleliigsed funktsioonid üldse eemaldada.

 

Põhjuseid automaatikasüsteemide uuendamiseks:

  • Süsteemis esineb tihti rikkeid
  • Komponendid on vanad ja nende hankimine keeruline
  • Puudulikud elektriskeemid, veaotsing aeganõudev
  • Süsteemi oleks vaja täiustada või muuta lihtsamini kasutatavaks
  • Masina ohutuse, töökindluse ja kiiruse taastamine

Kui oled hädas mõne eelpool toodud punktiga, siis võta meiega ühendust ning vaatame koos, kuidas saame sinu tootmise arengule kaasa aidata.

tööstusautomaatika

Miks on automaatikasüsteemide rekonstrueerimine ikkagi niivõrd oluline?

Masina või liini seisutund tootmises võib olla väga kallis, eriti kui see juhtub ootamatult ning lahendust tootmise jätkamiseks on raske leida. 

 

Liini seisakuga kaasneb hulk ebameeldivusi:

  • Tootmiskorralduse kiire muutmine, juhul kui see on võimalik. Sageli tähendab see tööjõu ümberplaneerimine teiste tegevuste peale ning toodete valmistamist alternatiivsel meetodil.
  • Tarnete edasilükkamine, millega kaasneb tarnekindluse langemine ja teised sellega kaasnevad ohud.
  • Saamata jääv käive ning kasum, kuna toomiskiirus on langenud ning tellimusi ei suudeta prognoositud mahus täita.

Kuidas vähendada rikete ohtu tootmises?

Kui tehases on mõni kriitiline, väga olulise tähtsusega seade, mille töökorras olek on ettevõttele hädavajalik, siis tuleks kindlasti veenduda, et seadmele on olemas varuosad ning  olemas on ka ajakohased elektriskeemid. See annab kindlustunde juhuks kui seadmega peaks midagi juhtuma ning on vaja leida kiiresti vead üles. 

 

Kui seadmele varuosasid pole võimalik saada ning olulised dokumendid puuduvad, siis peaks kindlasti kaaluma seadme planeeritud seisakut ümberehituse jaoks, et taastada ohutus, töökindlus ja meelerahu aastateks.

Ära jää automaatikasüsteemide rekonstrueerimisega hiljaks

Sageli on tehastes ligi paarkümmend aastat vanad masinad, mille peale on üles ehitatud väga oluline osa tootmisprotsessist. Automaatikasüsteem ise on, aga ammu iganenud, komponendid on niivõrd vanad, et varuosade leidmine on sisuliselt võimatu. 

 

Rikete ilmumisel püütakse leida kiirelt vajalikku varuosa või võimalusi süsteemi “ajutiseks” ümberehituseks, et saaks esimesel võimalusel tööd jätkata. 

 

Selliseid ajutisi lahendusi kohtame sageli erinevates tootmistes. Seega on selline olukord ja lahendus küllaltki tavapärane, kuid oluline asi, millele selliste lahenduste puhul ei mõelda on seotud meie turvalisusega. Tihti muudavad ajutised lahendused masinad ohtlikuks nii operaatorile kui seadmele endale.

7-sammuline protsess, mida seadmete rekonstrueerimisel rakendame

Oleme aastate jooksul, erinevaid projekte tehes, palju õppinud ning mõtleme jätkuvalt sellele, kuidas saada veel paremaks koostööpartneriks. Oma teekonna jooksul oleme välja töötanud 7-sammulise protsessi, mis toob suure tõenäosusega meie klientidele parima tulemuse.

 

Kontakti loomine - kohtume ja tutvustate meile probleemset masinat. Räägite meile oma tootmise murekohtadest ja vajalikest muudatustest.

Seadme ülevaatamine - vaatame üle seadme ja olemasoleva dokumentatsiooni. Kaardistame masina komponendid ja nende hetkeolukorra. Vajadusel käime üle skeemid ja teeme vajalikud märkmed täiustusteks.

Projekti kaardistus ja lähteülesande koostamine - hindame rekonstrueerimise vajadust ja mahtu. Seejärel selgitame välja milliseid komponente on tarvis välja vahetada ja mida saab edasi kasutada. Viimase sammuna koostame lähteülesande ja selle põhjal pakkumise.

Projekteerimine - järgmise sammuna loome uue automaatika projekti. Koostame uued skeemid ja valime vajalikud seadmed.

Kilbiehitus ja testimine - koostame automaatikakilbi ja teostame FAT testi. Seadistame automaatikasüsteemi, mille käigus saab tehtud:

  • PLC programmeerimine 
  • Seadme visualiseerimine ja juhtimine HMI ekraanil või SCADAs
  • Jõuahelate lülitusseadmete (sagedusmuundurid, pehmekäivitid) seadistamine
  • Uute andurite ja täiturite eelseadistamine

Seadme(te) paigaldamine - vana süsteemi demontaaž ja uue paigaldamine. Peale paigaldust teostame SAT testi ja kontrollime uue süsteemi funktsioone. Paigalduseks valime sellise aja, kus puudub tootmistegevus, et võimalikult vähe segada tootmist. Vajadusel teostame töid ka nädalavahetustel.

Uue seadme kasutuselevõtt - seadme peenhäälestamine toimub tootmisprotsessis. Veendume uue seadme töökindluses ja seadistame masina soovitud tootmiskiirusele. 

Töö üleandmine - viimase sammuna koolitame operaatorid, esitame vajaliku dokumentatsiooni ja kasutusjuhendi, et edasine töö tootmises sujuks valutult.

Mis saab edasi?

Kui meie poolt on projekt valmis, üle antud ja töötajad koolitatud, siis olete valmis iseseisvalt uue süsteemiga töötama. Vajadusel aitame ning nõustame, ka pärast projekti üleandmist. 

 

Igale meie poolt ehitatud seadmele saame pakkuda ka kaughaldust. See tähendab, et väiksemaid programmi muudatusi ja täiustusi saame teha distantsilt. Sedasi on murekohad kiiresti kõrvaldatavad ja töö saab jätkuda.